Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Od stycznia ozpoczyna działalność dziecięca i młodzieżowa grupa teatralna przy MOKSiRze - zapraszamy!!!
2022-01-04

Uwaga!!! Od stycznia przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie rozpoczyna działalność

Dziecięca i młodzieżowa grupa teatralna.

Zajęcia poprowadzi teatrolog - Dominika Czarnecka.

Na spotkanie organizacyjne zapraszamy wszystkich chętnych z całej gminy. Tworzymy grupę dla uczniów szkoły podstawowej, na spotkanie zapraszamy również rodziców.

14.01.2022 (piątek) godz. 17:00

sala kina Baszta w Czchowie Rynek 12

Więcej informacji tel. 146843188.


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Bądźmy razem podczas XX Baszta Jazz Festivalu

2019-07-13

Rozpoczynamy już w piątek – 12 lipca o godzinie 20:30 - wówczas oczaruje nas swing i ekspresja jazzu. Wystąpią: Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera oraz Mea Culpa & Jazz Roosters. Po koncertach zapraszamy do wspólnego, spontanicznego muzykowania podczas jam session. Klimat jaki tworzy miejsce, w którym możemy delektować się jazzem tradycyjnym, a więc Oranżeria w Hotelu Łaziska, wraz z jego otoczeniem pozwolą wszystkim również na przyjemny wypoczynek.

Sobota przyniesie ze sobą wiele wspaniałych wydarzeń. Od 14-tej będą trwały próby z uczestnikami konkursu „O Złotą Basztę”, a o 17-tej zapraszamy na przesłuchania przed komisją konkursową do sali kina Baszta.

Galowy koncert rozpoczynamy o godzinie 18-tej. A jako pierwsi na scenie zaprezentują się laureaci Konkursu dla instrumentalistów i wokalistów o „Złotą Basztę’2019”, następnie na scenie wystąpi Ola Music Concept Orchestra   

Tuż przed 20-tą spróbujemy w skrócie opowiedzieć o 20-tu edycjach BJF. A po podsumowaniu Paradę Nowoorleańską zapoczątkuje Marek Michalak wraz z wieloma muzykami i fanami. Jest to wyjątkowy punkt programu. Jedną z inicjatorów parady jest Teresa Horzymek, której stylowe nakrycia zdobią głowy fanów, manifestujących stary dobry jazz.

Poruszając się w tych melodyjnych i przyjemnych dźwiękach dojedziemy do koncertu  „Boba Jazz Band”, jednego z najlepszych polskich zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci.

O 22-ej na scenie zagości przyjaciel festiwalu, zespół który występował podczas każdej jego edycji - Jazz Band Ball Orchestra. W tym roku wystąpi w towarzystwie Basi Gąsienicy-Giewont.

Koncert galowy na Rynku zakończy Leliwa Jazz Band w projekcie z Bartkiem Szułakiewiczem i Fajnymi dziewczynami. Zapewne i ten koncert dostarczy nam nieopisanych wrażeń.

Koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć o dwóch ciekawych artystycznych wydarzeniach – o aukcji prac plastycznych na rzecz baszty w Czchowie, która odbędzie się pomiędzy występami zespołów. Jest to jedyna okazja do nabycia cennych dzieł uznanych artystów. W tym roku swoje prace ofiarowały: Agnieszka Karecka, Agata Rościecha-Kanownik, Patrycja Janicka-Raciborska, Teresa Horzymek, Joanna Pasieka, Barbara Pasieka, Halina Zapart  …..

A także o Plenerowej wystawie fotografii autorstwa Piotra Góryjowskiego. Fotograf utrwalił na zdjęciach wybitne postacie muzyczne, które gościliśmy w Czchowie w poprzednich edycjach festiwalu. Fotografie zawieszone są na rynku w obrębie Centrum Informacji Turystycznej w Czchowie. Będzie je można oglądać do końca sierpnia.

 

Tak pokrótce prezentują się sobota, a niedziela – to kolejna uczta tylko tym razem na plaży tuż nad Jeziorem Czchowskim.

Startujemy o 14-tej. Jako pierwszy wystąpi RB Dixie Five zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego, który w RBDF gra na suzafonie. Zespół wykonuje muzykę Nowoorleańską w typowym składzie instrumentalnym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych.

Kolejny zespół to Fortet & Mili Morena – jest oryginalną formacją jazzową, wykorzystującą nowoczesne brzmienia jazzu, naznaczonego wrażliwością słowiańską, oraz elementy muzyki etnicznej, poprzez wprowadzenie latynoskiej sekcji rytmicznej.

Festiwal zakończy Kraków Street Band, którego muzyka urzeka swobodą i pozytywną energią. Wystąpili w finale programu Must Be The Music.

Podczas niedzielnych koncertów odbędą się rejsy po jeziorze z RB Dixie Five, w których niestety nie będą mogli wziąć udział wszyscy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na łodziach. Planujemy, że odbędą się dwa rejsy.

 

Na zakończenie warto przypomnieć, że jazz w Czchowie ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Jego renesans datujemy na przełom 60. i 70. Lat – wówczas swoje umiejętności muzyczne szkolili młodzi adepci jazzowi pod okiem uznanych muzyków. Prawdziwy triumf przyniósł rok 2000, kiedy to 1 lipca na rynku odbył się I Baszta Jazz Festival w Czchowie. Jego „ojcem” był czchowianin z urodzenia – jazzman Jacek Mazur, który przy współpracy z grupą podobnych Mu zapaleńców, stworzyli dzieło wpisane już na stałe w kulturę naszego miasteczka.

Dzisiaj świętujemy jubileusz 20-lecia Baszta Jazz Festivalu. Wiele wydarzyło się przez te ostatnie dwie dekady. Były chwile radości, lata rozwoju, ale też dni smutne, które pogrążyły nas w żałobie ze względu na odejście wielu wspaniałych ludzi - społeczników, muzyków.

Niezwykle smutna informacja nadeszła w lipcu 2018 roku, była to wieść o śmierci Jacka Mazura, wspaniałego człowieka, muzyka, a przede wszystkim dyrektora artystycznego czchowskiego festiwalu. Niekwestionowaną zasługą śp. Jacka Mazura była organizacja 19-tu edycji festiwalu, które przy współpracy z czchowskim samorządem oraz dyrektorami i pracownikami czchowskiego ośrodka kultury udało się efektownie sfinalizować. Dzisiaj przy realizacji festiwalu wspiera nas Marek Michalak – przyjaciel Jacka i Czchowa.

Historię festiwalu tworzyło i nadal tworzy wiele osób. W roku jubileuszowym należy wspomnieć o wspaniałych jego twórcach: śp. Jacku Mazurze, śp. Jerzym Pawlaku, śp. Henryku Kornasiu, Janie Waludze, Marii i Zbigniewie Rabiasz, Teresie Horzymek, Piotrze Góryjowskim, byłych dyrektorach (i obecnym) czchowskiego ośrodka kultury: Kazimierzu Dudziku, Agnieszce Kareckiej, Elżbiecie Ogieli, którzy w większej lub mniejszej mierze wywierali wpływ na jego kształt. W tym gronie swoje zasłużone miejsce zajmuje samorząd gminny z Burmistrzem Markiem Chudobą oraz powiatowy ze Starotą Brzeskim Andrzejem Potępą, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców STOART, Narodowe Centrum Kultury,  a także Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie, który od początku, ciężar finansowy i organizacyjny dźwiga na swoich barkach.

W tym roku XX Baszta Jazz Festival w Czchowie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje’2019”. 

Czchowski festiwal pokazuje, że w niewielkim miasteczku na południu Polski przez 20 lat promowana jest bogata tradycja jazzu. Tu spotykają się wrażliwi ludzie, dojrzali muzycy dbający o młodych oraz uważna i życzliwa widownia.

Mamy nadzieję, że Jubileuszowa edycja dostarczy każdemu wielu miłych i niepowtarzalnych wrażeń, a wśród uczestników będzie można usłyszeć, że: „jazzowanie w Czchowie to ogromna przyjemność!”.

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorzy

Kalendarz wydarzeń
<< Maj 2022 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031