Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Od stycznia ozpoczyna działalność dziecięca i młodzieżowa grupa teatralna przy MOKSiRze - zapraszamy!!!
2022-01-04

Uwaga!!! Od stycznia przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie rozpoczyna działalność

Dziecięca i młodzieżowa grupa teatralna.

Zajęcia poprowadzi teatrolog - Dominika Czarnecka.

Na spotkanie organizacyjne zapraszamy wszystkich chętnych z całej gminy. Tworzymy grupę dla uczniów szkoły podstawowej, na spotkanie zapraszamy również rodziców.

14.01.2022 (piątek) godz. 17:00

sala kina Baszta w Czchowie Rynek 12

Więcej informacji tel. 146843188.


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Poznaj zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

2020-05-19

 

 

 

Nazwa zamku - Tropsztyn - którą określano niekiedy również posiadłości panów zamku Zawrót i Tropie, jest złożona z nazwy Tropie i niemieckiego słowa stein (skała lub kamieniec).

 

 

 

Właściciele zamku na przestrzeni kilkuset lat:
1231 r. - Dobrosław, syn Wojsława herbu Ośmioróg,
XIII - XIV w. - rodzina Ośmiorogów,
1390 r. - rycerz Ebde de Tropstein (Chebda z Tropsztyna) - ówcześnie zamek pełnił rolę obronną siedziby i klucza dóbr tropskich,
1412 r. - Andrzej Chebda, syn Ebde de Tropstein,
1535 r. - Piotr Kmita z Wiśniczaest,
1541 r. - bracia Robkowscy,
1556 r. - Dorota Gabańska, córka Pawła Robkowskiego,
1581 r. - Wawrzyniec Gabański (który także objął patronat nad kościołem św. Świerada w Tropiu),
1608 r. - Dorota Gabańska,
1615 r. - Samuel Stadnicki,
1624 r. - Andrzej Zborowski,
XVII - XX w. - kilkunastu właścicieli - zamek popada wówczas w ruinę,
1970 r. - Andrzej Benesz,
1990 r. - założono Fundację Odbudowy Zamku Tropsztyn, i wraz z dealerami Fiata, rozpoczęła się odbudowa zamku w 1995 r.

Zamek przez lata pełnił rolę obronną, mieszkalną i administracyjną, obecnie odbudowany jest udostępniony do zwiedzania w wakacyjne miesiące. 

 

Skarb Inków w Tropsztynie

W historii zamku jest odnotowane jednoroczne panowanie rodziny Stadnickich w 1615 roku. To tutaj baron Mikołaj Berzewiczy ożenił się z Jadwigą Stadnicką i narodził się Ferdynand - dziadek Sebastiana Berzewiczego, który jest głównym bohaterem opowieści.
Sebastian Berzewiczy urodził się w 1698 roku i o jego losach pisał Jalu Kurek (w 1947 r.):
Jeden z Berzewiczych - Sebastian - poślubił Indiankę peruwiańską z wymierającego już wówczas narodu Inków. Ich córka, Umina, wyszła za Amaru, potomka królewskiego rodu Atahualpy. Z tego całkiem egoztycznego małżeństwa narodził się syn Antonio, z dodatkową nazwą Inkas, albowiem z pochodzenia w stu procentach był przedstawicielem krwi wytraconego narodu tubylców peruwiańskich. Antoni-Antonio, mieszkał na zamku w Niedzicy. Jego prawnukiem jest obywatel Bochni - Andrzej Benesz.

 

Andrzej Benesz był właścicielem Tropsztyna od 1970 roku do tragicznej śmierci w 1976 roku. Był w prostej lini potomkiem Tupaca-Amaru II - wodza powstania narodowego ludów andyjskich, zjednoczonych przez Inków, tworząc państwo Tawantinsuyu. Ów państwo było rozgrabiane przez najeźdźców hiszpańskich od 1532 r. Peruwiańczycy powstawali przeciw swym ciemiężcom kilkadziesiąt razy - niestety zawsze bezskutecznie.
W tym okresie (czyli w drugiej połowie XVII w.) przebywał w Peru Sebastian Berzewiczy, który wżenił się w arystokrację inkaską i miał córkę Uminę, która została żoną bratanka Tupaca-Amaru II. Po kolejnym nieudanym powstaniu grupa arystokracji peruwiańskiej wraz z rodziną Sebastiana uchodzi do Wenecji, gdzie ginie zamordowany przez Hiszpanów ojciec Antonia. Wtedy dziadek Sebastian, zabiera Antonia wraz z jego matką Uminą do zamku krewnych w Niedzicy nad Dunajcem. Tutaj także dopadają ich Hiszpanie i mordują Uminę. Antonio staje się ostatnim potomkiem królewskiego rodu inkaskiego. Najwżniejszą sprawą dla dziadka - Sebastiana - staje się ustrzeżenie wnuka - Antonia - przed eksterminacją. Znalazł na to sposób - ukrywa go na Morawach w wielodzietnej rodzinie krawca Benesza, który adoptuje Antonia (można poczytać na: https://geoexplorer.pl/tag/andrzej-benesz/
Dla Hiszpanów ślad został skutecznie zatarty, czego najlepszym dowodem jest potomek Antonia, w kolejnym pokoleniu - Andrzej Benesz - nasz wicemarszałek Sejmu PRL w latach 1971-1976, mieszkaniec wybrzeża, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Andrzej Benesz odnalazł w archiwach rodzinnych dokument, w którym zlokalizowano miejsce ukrycia słynnego pisma węzełkowego kipu, które miało wskazać trzy kryjówki, w których ukryto skarb Inków - złoto potrzebne do odtworzenia państwowości inkaskiej - złota okrytego klątwą kapłanów. Tylko Rada Inków może zezwolić na wykorzystanie kosztowności, inni znalazcy zginą.
Andrzej Benesz w 1946 roku oficjalnie za zgodą władz i w obecności świadków, rozpoczął poszukiwania na zamku w Niedzicy i odnalazł pod stopniem schodów zamkowych zwój pisma węzełkowego kipu (https://tojuzbylo.pl/wiadomosc/kipu-czyli-tajemnicze-pismo-inkow), zamknięty w ołowianej rurze. Niestety, Andrzej Benesz nie odczytał pisma, tak jak do tej pory nie dokonał tego nikt inny, pomimo odnalezionych licznych sznurów tego pisma.
Poszukiwanie pisma kipu oraz próba jego odczytu w Peru, zakup i penetrowanie ruin zamku Tropsztyn wskazuje na to, że Andrzej Benesz wielkim nakładem środków, czegoś szukał i na pewno nie ujawnił wszystkich tajemnic, zawartych w archiwach rodzinnych. Można zaryzykować tezę, że szukał skarbu Inków, niepomny, że są one obłożone klątwą i być może właśnie ona była przyczyną jego tragicznej śmierci.

Faktem historycznym jest, że uciekinierzy z Peru dysponowali sporymi zasobami, jako, że do Niedzicy przybyli orszakiem kilku powozów i furmanek. Dziadek Sebastian ulokował Antonia u ubogich Beneszów, którzy wkrótce wybudowali kamienicę w centrum Krumlowa na Morawach. Mając to na uwadze, zastanawiające jest dlaczego Andrzej Benesz szukał złota i kosztowności akurat w ruinach zamku Tropsztyn, który następnie zakupił od Skarbu Państwa.
Wobec tego, trzeba mieć świadomość, że Inkowie nigdy nie przechowywali kosztowności w miejscu zamieszkania. Zamek Tropsztyn, wówczas w ruinie, ale na wyniosłej skale (gdzie aktualnie poziom Dunajca ze względu na budowę Zapory Wodnej w Czchowie wzrosło o 14 metrów) posiada wewnątrz komory powietrzne - jaskinie, groty, i dodatkowo jest w pół dnia drogi Dunajcem od Niedzicy i do tego tutaj urodził się dziadek Sebastiana Berzewicza - Ferdynand.

Kolejnym faktem jest, że na głębokości 14-15 metrów pod zamkiem Tropsztyn są skupiska metali i kamieni szlachetnych o znacznych rozmiarach, a także zwoje sznurów ozdobione metalem (pismo kipu?).

I tutaj należy dodać, że dostęp do podziemi zamku (poza udostępnionymi do zwiedzania) podczas prac odbudowania zamku, został zalany kilkuset tonami cementu. Czego dowodzą badania trzech niezależnych radiestetów.

 

O tym wspaniałym miejscu ropisują się różne portale internetowe, m. in.
https://facet.onet.pl/strefa-tajemnic/klatwa-kaplanow-skarb-ktory-niesie-smierc/3bg4qew

www.zamki.pl/?idzamku=wytrzyszczka

https://mojamalopolska.pl/zabytki-zamki/zamek-tropsztyn-wytrzyszczka-skarb-inkow/

 

Powyższe informację oraz dodatkowe można przeczytać na oficjalnej stronie zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce: www.polinar.pl/tropsztyn/zamek_tropsztyn.html

 

Źródło zdjęć: sieć Internet

 

Paulina Kumorek-Wiatr


Kalendarz wydarzeń
<< Maj 2022 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031