Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Ważne informacje dla zwiedzających!
2019-11-15

Od 15 listopada 2019 r. do 15 marca 2020r. Zamek w Czchowie jest otwarty od godz. 9:00 do godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy!


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Pierwsze warsztaty produktów lokalnych za nami

2014-02-26

 

Pierwsze godziny warsztatów produktów lokalnych już za nami. W styczniu i w lutym odbyły się warsztaty z zakresu rękodzieła – lalki ze sznurka, które prowadziła pani Teresa Turek, - lalka teatralna – pacynka lwa czchowskiego realizowane przez Zuzannę Gurgul oraz zakresu ceramiki artystycznej prowadzone przez Małgorzatę Laska-Augustyn. Warsztaty współfinansowane były z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Działanie 414 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013. Wszystkie proponowane zajęcia cieszyły się ogromną popularnością i wspaniałą frekwencją zarówno wśród dzieci jak i osób starszych. Podczas warsztatów pn. „Lalki ze sznurka", uczestnicy wykonywali różne „obiekty", aby w końcu zabrać się do pracy nad rycerzem. Jednak nim to nastąpiło musieli zapoznać się m.in. z rodzajami sznurka i węzłami makramy, wykonywali pozornie proste czynności takie jak odmierzanie i cięcie sznurka, mające ogromne znaczenie w efekcie końcowym, uczyli się zaplatać warkocze, łączyć i zszywać elementy, farbować sznurek. Wszystkie te czynności musiały być dokładnie wykonywane i zabierały ogromnie dużo czasu.

 

Kolejne warsztaty również mające w swojej nazwie lalka, ale tym razem teatralna, dostarczyły uczestnikom wyjątkowych wrażeń, ponieważ na ich oczach powstawał nowy produkt lokalny – pacynka czchowskiego lwa. Nasza lalka związana jest z zabytkowym lwem romańskim znajdującym się u stóp świętego Floriana w Czchowie. W ramach warsztatów prowadzący zapoznał uczestników z różnorodnością tkanin, poprzez zmysł dotyku oraz wzroku, rozwijał wyobraźnię i zachęcał do projektowania i kreowania nowych wyjątkowych produktów (ubrań, lalek, pacynek, poduszek, itp.). Uczestnicy uczyli się operować igłą i nitką, poznawali różne ściegi i fastrygowali ze sobą elementy. Najbardziej odpowiedzialną czynnością było jednak wykrawanie poszczególnych części pacynki, starannie wykrojone elementy zszywali ręcznie, a następnie maszynowo. Najciekawszą jednak czynnością było wykańczanie i ozdabianie pacynek.

 

Następne warsztaty uczyły tworzyć prace ceramiczne. Po zapoznaniu się z technikami tworzenia prac ceramicznych, uczestnicy zajęć próbowali swoich sił w tworzeniu rzeźb i płaskorzeźb lub innych obiektów ceramicznych. Postępując zgodnie ze wskazówkami prowadzącego, uczestnikom udało się wykonać wyjątkowe dzieła. Były to pierwsze prace ceramiczne naszych uczestników, tworzone z niezwykłym entuzjazmem i dokładnością. Jednak najważniejszy etap przed nimi, na efekt końcowy pracy mają wpływ - wypał wyrobów w piecu ceramicznym w temperaturze 1150 stopni Celsjusza oraz zdobnictwo wyrobów.

 

Kolejne warsztaty z wszystkich trzech zakresów, podczas których będziemy „kończyć" produkty lokalne – odbędą się już w marcu (szczegóły na stronie internetowej www.moksir.czchow.pl) .

 

Dzięki realizacji projektu pn. „Organizacja warsztatów produktów lokalnych oraz opracowanie i wydanie wydawnictw promujących produkty lokalne", wspieramy ciekawe pomysł y i przyczyniamy się do poprawy jakości życia mieszkańców obszaru LGD.

 

Elżbieta Ogiela

Kalendarz wydarzeń
<< Czerwiec 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930