Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Zapraszamy na zajęcia sportowe PIASTA
2023-01-18


Był to piękny, wyjątkowy i poruszający Koncert Kolęd i Pastorałek
2023-01-03

Wieczorną porą w Nowy Rok, w kościele parafialnym w Czchowie odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek dedykowany Wojtusiowi Kiełbasie, mieszkańcowi Biskupic Melsztyńskich.


Kółko szachowe
2022-09-09

Kochani!
Od 20 września 2022 rozpoczynamy zajęcia szachowe w ramach kółka szachowego działającego przy MOKSiR w Czchowie. W tym roku patronat nad kółkiem obejmuje Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej, które finansuje instruktora.


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Zdrowo Zakręcone Wakacje w Czchowie

2021-08-24

Zdrowo Zakręcone Wakacje w Czchowie

 

21 i 22 sierpnia obfitował w wiele atrakcji rodzinnych i nie tylko… Piękna pogoda dopisywała, a program pikniku realizowany był zgodnie z planem.

W sobotę było muzycznie, bajkowo, sportowo i pysznie.

Zabawę rozpoczęliśmy o godzinie 15:00 krótkim pokazem trialu rowerowego, a chwilę później aktorzy z Teatru Blaszany Bębenek „zalali” śmiechem całą publiczność „małą i dużą”. Przedstawiali „czerwonego Kapturka” w tak atrakcyjny sposób, że wszyscy mieliśmy szeroki uśmiech na twarzy i głośno się śmialiśmy. Pouczająca bajeczka niosła ze sobą przesłania profilaktyczne, dzieci uczyły się, że nie należy ufać nieznajomym, nie można być chciwym i łakomym, ale trzeba być dobrym i pomocnym.

Przez cały czas obok sceny ustawiony był tor, na którym ewolucje na rowerze i motorze wykonywał Mateusz Kowalczyk. Pierwsze oficjalne „wejście” było tuż po teatrzyku. Pasjonat niesamowitej jazdy na rowerze, pokazał jak ona może być dynamiczna, wykonywał skoki i inne ewolucje. Oczywiście na wstępie mówił o zasadach bezpieczeństwa, które swoją osobą potwierdzał na przykład poprzez włożenie kasku na głowę. Opowiadał o swojej pasji i zachęcał do spełniania marzeń. Kilkukrotnie podczas kolejnych wejść, jeździł rowerem lub motorem po torze, samochodzie, skakał na skakance, skokiem zgniatał kubki papierowe i puszki, pokonywał żywe przeszkody. Pierwszym śmiałkiem – żywą przeszkodą - był pan Tomasz, później dołączyli do niego chłopcy Emil i Hubert. Gratulacje dla śmiałków. Mateusz Kowalczyk od początku do samego końca nam towarzyszył, a jego występy sprawiały, że młodsi i nieco starsi widzowie na twarzach mieli rumieńce i szeroko otwierali oczy. Było super.

 

W trakcie pikniku przekazaliśmy paczkę (nadesłaną na nasz adres), a zaadresowaną na Klub Seniora Nasza Chata. Panie i panowie z klubu w pięknych strojach i świetnych humorach z radością odebrali swoją przesyłkę, w zamian wykonali dla nas swój hymn seniora.

Kolejnym muzycznym akcentem był występ laureatów konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej „Majstersztyk”. Wystąpili: Karolina Kuśnierz, Olaf Bajda, Nikodem Średniawa, Emilia Sowa, Kacper Potoczek, Justyna Waśkowska, Jakub Łyszczarz, Kamil Kuśnierz oraz Karolina Osuch. Młodzi artyści pokazali się z jak najlepszej strony muzycznej. Gratulacje.

Tego samego dnia prowadzone były zajęcia plastyczne pod okiem naszej instruktorki Bernadety Krakowskej. Powstały piękne pamiątki z Czchowa. Zainteresowanie warsztatami było zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

To nie koniec atrakcji. Zjeżdżalnia, która dostępna była bezpłatnie przez sobotę i niedzielę, stanowiła super atrakcję dla najmłodszych. Zjazdy trwały bezkońca. Dodatkowo Bartłomiej Wnęk prowadził zawody sportowe. Najbardziej popularne było przeciąganie liny. Dzieci miały niezwykłą frajdę, trenowały gibkość, siłę i skoczność.

Podczas pikniku rozmawialiśmy również o zdrowiu. Ciekawe spotkanie poprowadziła Kamila Dora reprezentująca Gabinet Dietetyczny Bonne Santé z Brzeska. Główny temat spotkania to świadome zakupy. Okazało się, że robimy wiele podstawowych błędów. Dzisiaj mądrzejsi o porady pani dietetyk wiemy, żeby nie okazać zdziwienia przy kasie należy m.in.: przygotować listę zakupów, coś przekąsić przed wyjściem, w sklepie wziąć mały koszyk, z uwagą czytać „ile mięsa jest w mięsie”, ... Wszyscy wyciągnęliśmy wnioski i obiecaliśmy sobie, że te porady będziemy stosować w codziennym życiu.

Zdrowe przekąski na pikniku serwowało Koło Gospodyń Wiejskich z Biskupic Melsztyńskich. Przewodnicząca koła Krystyna Krzan zachęcała do wykorzystywania w kuchni warzyw i owoców sezonowych. Polecała zdrowe selery, cukinie, papryki, pomidory podane w różnych wariacjach. Mogliśmy spróbować szaszłyków, leczo, sałatek, na słodko ciasto marchewkowe i inne specjały, a dla głodnych mięsa kiełbaski z grilla. Było pysznie, zdrowo i kolorowo.

Podczas pikniku, zarówno w sobotę jak i niedzielę można było się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym. Rachmistrze czekali na wszystkich chętnych.

Niedziela to spotkanie z historią 1944/45 na zamku.

Każdy kto interesował się lokalną historią, opowieściami o czasach wojny znalazł u nas idealną propozycję dla siebie. Pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy o 15-tej, kolejne: 16-tej i 17-tej. W spotkaniach, a później w spacerach po linii umocnień wzięło blisko 200 osób. Najliczniejsza była grupa druga, w której przeważali uczestnicy wycieczki z PTTK Lubomir Myślenice. Prelekcje prowadził miłośnik historii, militari, obiektów obrony, autor książki „Niemieckie fortyfikacje Stellung a2” Rafał Podsiadło. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści i tłumaczenia techniczne dotyczące budowy bunkrów czy ustawień frontów. Szerzej o prelekcji w kolejnym artykule samego prowadzącego.

Po każdym spotkaniu na dziedzińcu zamku wyruszaliśmy z Piotrem Zaczkiem pasjonatem historii, II wojny światowej, odkrywcą obiektów obronnych na linii umocnień OKH Stellung a2.

Na trasie czekały na nas niespodzianki w postaci grup rekonstrukcyjnych. Obok mostku rozstawiona była sekcja Rekonstrukcji Historycznej im. 16 Pułku Piechoty z Tarnowa, na ścieżce w kierunku krzyża Sekcja Młodzieżowa Światowego Związku AK  Pluton Tarnów, a na dole pod zamkiem PTH Nowy Sącz, kolekcjoner sprzętu z II wojny światowej Daniel Pastuszak z Nowego Wiśnicza oraz stoisko Żandarmerii Angielskiej z okresu II wojny światowej.

Podczas wycieczki rozmawialiśmy z Ireną Motak, która jako mała dziewczynka była naocznym świadkiem budowy bunkrów i okopów. Jeden z tych bunkrów powstał na ich podwórku.

W drodze powrotnej na zamek trwały rozmowy, wyobrażaliśmy sobie jak mogła wyglądać budowa bunkrów, które mieściły od 250 do 350 m3 betonu, jak w styczniu 1945 roku przechodził przez nasze ziemie front i z zaciekawieniem spoglądaliśmy w przyszłość (w sumie niedaleką) do 2022 roku – z pytaniem czym kolejnym razem organizatorzy wydarzenia nas zaskoczą? A zaskoczą! Pozdrawiamy wszystkich uczestników spotkania z historią1944/45 w Czchowie.

 

Elżbieta Ogiela

 

Kalendarz wydarzeń
<< Sierpień 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031