Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Ważne informacje dla zwiedzających!
2019-11-15

Od 15 listopada 2019 r. do 15 marca 2020r. Zamek w Czchowie jest otwarty od godz. 9:00 do godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy!


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Relacja z XVI Baszta Jazz Festival 2015

2015-07-06

Tegoroczny Festival odbył się w pierwszy weekend lipca i tu znów się udało, a raczej wstrzeliliśmy się w słoneczną pogodę, chociaż tak naprawdę nigdy nie narzekaliśmy, że podczas Festivalu pada deszcz, bo tuż przed nim niebo jaśniało i słoneczko swoimi promieniami łaskotało publiczność, a co najważniejsze krople deszczu znikały.

Powracając do tegorocznej edycji Festivalu, to tak jak już od kilku lat,  jazzowanie rozpoczęliśmy w piątek, tradycyjnie w CAFE ORANŻERII Hotelu Łaziska. W gościnnych progach Hotelu Łaziska powitali nas jego właściciele Maria i Zbigniew  Rabiaszowie. Bardzo wiele zawdzięczamy Państwu Marii i Zbigniewowi Rabiaszom, którzy w to „dzieło” angażują całą rodzinę. Śmiało można powiedzieć, że należą Oni do „Przyjaciół Czchowskiego Festivalu”; nie szczędzą własnych sił ani środków, by Festival był wyjątkowy; pomagają i sponsorują. Za to wszystko serdecznie dziękujemy, bo bez tego wsparcia byłoby bardzo trudno.  

Powracając do piątkowego koncertu, to w oranżerii wystąpiły trzy zespoły: żeński kwartet saksofonowy SAKSOFONARIUM, IWO JAZZ BAND oraz zespół z Budapesztu HOT CLUB OF HUNGARY. Po zakończeniu koncertów, niemal do bladego świtu trwał jam session.  

Kolejny dzień Festivalu to sobota i tutaj już od godziny 13-tej rozpoczęliśmy działania muzyczne, choć tak naprawdę przygotowania do galowego koncertu na Rynku trwały od 6-tej rano.

Do konkursu dla instrumentalistów i wokalistów jazzowych „O Złotą Basztę” zgłosiło się pięciu uczestników: Jagoda Wojciechowska, Agata Leśniewska, Bartłomiej Prucnal, Krzysztof Matejski i Jarosław Kaczmarczyk. O godzinie 17-tej  Komisja w składzie przewodniczący Marek Michalak oraz członkowie: Jan Boba, Witold Zydroń i Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski przesłuchali uczestników i wydali werdykt. Złotą Basztę otrzymał – Bartłomiej Prucnal (saksofon), II miejsce zajęła wokalistka Jagoda Wojciechowska; jury przyznało trzy wyróżnienia: dla Agaty Leśniewskiej, Krzysztofa Matejskiego i Jarosława Kaczmarczyka. Laureat Złotej Baszty wystąpił podczas sobotniego koncertu.

O godzinie 18.30 otwarliśmy oficjalnie XVI Baszta Jazz Festival. Wszystkich gości powitał Marcin Walkowicz, który towarzyszył nam przez dwa dni festiwalowe jako konferansjer. Trzeba przyznać, że wszyscy bardzo cieszyliśmy się, gdy z minutę na minutę przybywało gości. Oczywiście wśród gości zasiadali przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że zarówno Gmina Czchów jak i Powiat Brzeski towarzyszy od samego początku Festivalowi, współfinansuje koncerty i włącza się w techniczne przygotowanie przedsięwzięcia.  

Jak zawsze wokół Festivalu jest „mnóstwo roboty”. Nikt nawet nie zdaje sobie sprawy ile przygotowań towarzyszy całemu przedsięwzięciu i tak ogromne podziękowania składamy – dyrektorowi Festivalu – Jackowi Mazurowi - za pracę, za oddanie sprawie po prostu za wszystko; w tym miejscu należy dopowiedzieć, że rok 2015 jest szczególnym dla  Jacka Mazura ponieważ 31 maja na HOT JAZZ SPRING 2015 w Częstochowie otrzymał honorowego „Swingującego Kruka”, natomiast 10 czerwca z rąk Burmistrza Czchowa statuetkę za szczególne zasługi na rzecz promocji Czchowa i wkład w krzewienie kultury muzycznej; a już 8 sierpnia tego roku w Iławie na OLD JAZZ MEETING zostanie Mu wręczona HONOROWA ZŁOTA TARKA’2015; gratulujemy i cieszymy się z sukcesów.

To niecodzienne i barwne wydarzenie wspierane jest przez wiele instytucji i wielu wyjątkowych ludzi. Oczywiście od samego początku wspierani jesteśmy przez czchowski samorząd oraz niezawodnych i drogich nam sponsorów. Sponsorem strategicznym tegorocznej edycji była: Firma Usługowo Handlowa Rabek. Do grona sponsorów, którzy równie szczodro wspierają Baszta Jazz Festival należą:

Carlsberg Polska Sp. zoo

Firma Produkcyjno-Handlowo Usługowa Sara

Firma Remontowo Budowlana - Stanisław Stawarski STAN BUD

Wojciech Dzikowski

Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa OSADA EKO POL - Władysław Osada

Twój Optyk z Tarnowa

Gospodarstwo Ogrodnicze - Alicja i Andrzej Kocoń

Gospodarstwo Ogrodnicze - Ewa i Mieczysław Sumek

Gospodarstwo Ogrodnicze - Alicja i Kazimierz Malik

Stacja Paliw PETROL w Jurkowie - Marian Jastrzębski, Jan Krawczyk, Jerzy Marecik

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DARMED - Krystyna i Dariusz Drożdż

Danuta i Rafał Wiśniewscy z Jurkowa

Andrzej Czech z Czchowa

Zakład Mechaniki Pojazdowej z Czchowa - Roman Orłowicz

Firma Transportowa DREW TRANS z Jurkowa - Tadeusz Sacha

Przedsiębiorstwo GóralMet z Czchowa - Małgorzata i Józef Góral

PPUH SZOT z Jurkowa- Bożena i Leszek Szot

Salon Meblowy RENOMA z Jurkowa- Krzysztof Krawczyk

Zajazd ZAGŁOBA Jurków - Andrzej Musiał i Mateusz Musiał

Zakład Urządzeń Mechanicznych ZUMEC - Eugeniusz Cieśla

Zakład Betoniarski JURBET z Jurkowa - Piotr Musiał

MALBUS ze Złotej – Marek Malinowski

Ośrodek Szkolenia Kierowców MARCIN z Czchowa- Marcin Lis

Teresa i Maciej Horzymek z Czchowa

Automyjnia Czchów- Grzegorz Wojakiewicz

Sklep Przemysłowy Czchów - Rafał Kozdrój

Firma PREMET z Jurkowa – Kamil Kozdrój i Mateusz Kozdrój

Ubój i Przetwórstwo Wojakowa- Tadeusz Uryga

Maria i Tadeusz Cetnarowscy z Czchowa

PRO-LIMPEZA – Jan Antosz 

Sklep Spożywczo-Przemysłowy - Kazimierz Gurgul

 Nasz Festival wsparli również finansowo sponsorzy, którzy chcą pozostać anonimowi. O wszystkich pamiętamy i serdecznie dziękujemy. Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe. Podziękowania kierujemy także do osób, które pomogły nam w zabezpieczeniu technicznym i zabezpieczeniu instrumentów niezbędnych do realizacji Festivalu. Cieszymy się że zawsze możemy na Was liczyć i jeszcze raz dziękujemy. Dziękujemy również pracownikom MOKSiRu (w szczególności paniom, za prace na pełny zegar J ) i druhom strażakom.

Jeszcze należy wspomnieć, że organizatorami Festivalu są: Burmistrz Czchowa i Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, dyrektorem artystycznym Jacek Mazur, a niezmiennie od kilku lat współorganizatorami są: Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz Związek Artystów i Wykonawców STOART z Warszawy. Patronują nam również ważne osobistości: Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, Marek Chudoba – Burmistrz Czchowa; a także media lokalne i regionalne: TVP Kraków, RDN Małopolska, Jazz Forum, Czas Czchowa, Oficjalny Serwis Internetowy Miasta i Gminy Czchów oraz Pozytywny Portal Informacyjny Polska jest piękna.

Powracając do sobotniego galowego koncertu, dało się zauważyć, że przeważająca część publiczności to goście z zewnątrz, miłośnicy jazzu, co cieszy i buduje, bo przecież nasza gmina jak najbardziej należy do tych piękniejszych i interesujących również turystycznie.

W sobotę blok koncertowy rozpoczął zeszłoroczny zwycięzca „ZŁOTEJ TARKI” w Iławie - NEW MARKET JAZZ BAND, potem wystąpił ENERJAZZER, a następnie najbarwniejszy element Festivalu - nowoorleańska parada ulicami starego Czchowa, którą od samego początku wspiera swoimi wyjątkowymi nakryciami głowy  Teresa Horzymek. Po paradzie kolejne ważne wydarzenie; tradycyjnie podczas Baszta Jazz Festivalu została przeprowadzona aukcja prac artystycznych. Tym razem dochód z aukcji przeznaczyliśmy na rehabilitację osób poszkodowanych w wypadkach. W tym roku pomagaliśmy: Markowi Piwowarowi oraz Grzegorzowi Malinie. Marek i Grzegorz mają szansę powolnego powrotu do zdrowia pod warunkiem, że będą systematycznie rehabilitowani, niestety rehabilitacja jest bardzo kosztowna … ale przynosi rezultaty; Marek otwiera oczy, reaguje na dotyk; Grzegorz porusza głową, ustami; jednakże obydwaj są całkowicie zależni od pomocy innych. Wszystko to nie byłoby możliwe bez Państwa wrażliwości i pomocy!!!! Dziękujemy wszystkim za udział w aukcji poprzez przekazanie jak i też zakup dzieł. Do grona osób, które przekazały prace należą: Marta Duda, Teresa Horzymek, Patrycja Janicka Raciborska, Agata Rościecha-Kanownik, Agnieszka Karecka, Bernadeta Krakowska, Dorota Mikulec, Teresa Turek, Barbara Pasieka, Joanna Pasieka oraz zespół Old Timers. Jesteśmy wszystkim niezmiernie wdzięczni.

To nie koniec festiwalowych niespodzianek; dzięki uprzejmości Jana Walugi, który pieczołowicie przechowywał plakaty niemal z wszystkich edycji, udało się nam przygotować wystawę; tym razem w kinie baszta prezentowaliśmy plakaty będące również dziełem artystycznym. Tutaj należy dodać, że prawie wszystkie plakaty graficznie opracował Piotr Góryjowski, towarzyszący z obiektywem Festivalowi od czternastu lat; dzisiaj fotografie z Festivalu można również obejrzeć na naszych stronach www.jazz.czchow.pl i www.moksir.czchow.pl.

Po aukcji na scenie wystąpił zaprzyjaźniony dozgonnie z Czchowem zespół „JAZZ BAND BALL ORCHESTRA”, który tym razem  koncertował wraz z gościem specjalnym z czeskiej Pragi JANEM SMIGMATOREM, oraz Sylwią Majka. Tego wieczoru również wystąpili OLD TIMERS i BOBA JAZZ BAND. Po koncertach na Rynku przenieśliśmy się do Hotelu Łaziska na jam session.

Trzeci dzień Festivalu - to niedziela i jazz nad Jeziorem Czchowskim. Koncerty rozpoczęliśmy w samo południe; wystąpili Big Band ROŻNÓW, LELIWA JAZZ BAND,  MARKET JAZZ BAND, SAKSOFONARIUM, oraz R.B. DIXIE FIVE. Pomimo upału, który być może troszkę dokuczał, publiczność dopisała, i jak w latach poprzednich było pięknie.

 

 Wyjątkowe miejsca, cudowni ludzie, niesamowite doznania artystyczne i świetna rozrywka - to właśnie Baszta Jazz Festival w Czchowie.  Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja była wyjątkowa i na długo pozostanie w Państwa sercach.

 

Dziękuję, że zechcieliście Państwo spędzić z nami czas,

pozdrawiam

Elżbieta Ogiela

Dyrektor MOKSiRu w Czchowie  

Kalendarz wydarzeń
<< Kwiecień 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930