Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Ważne informacje dla zwiedzających!
2019-11-15

Od 15 listopada 2019 r. do 15 marca 2020r. Zamek w Czchowie jest otwarty od godz. 9:00 do godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy!


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Gminne Dożynki

2014-08-27

Gminne Dożynki w Czchowie

Partnerami tego wydarzenia byli: Miasto Czchów, Rada i Zarząd Dzielnicy Czchów, Koło Gospodyń z Czchowa, Publiczna Szkoła Podstawowa w Czchowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Czchowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej. Natomiast Honorowy Patronat nad świętem objął gospodarz gminy Burmistrz Czchowa Marek Chudoba. Święto Plonów jest kontynuacją prastarej tradycji wpisanej w historię polskiego rolnictwa. Właśnie w tym dniu zapraszamy rolników na dziękczynną Mszę Świętą, za zebrane plony, owoce i inne płody naszej ziemi. Jest to również czas na zanoszenie próśb o zachowanie od klęsk żywiołowych, powodzi i innych nieszczęść. Tegorocznym Gminnym Dożynkom towarzyszyły delegacje rolników z wieńcem przyniesionym przez Gospodarzy Dożynek - Miasto Czchów, oraz symbolicznymi wiązankami, bukietami zbóż i bochnami żniwnymi przyniesionymi przez delegacje z poszczególnych sołectw gminy. Obchody Święta Chleba rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. NNMP w Czchowie, której przewodniczył ksiądz proboszcz Ryszard Biernat. Nabożeństwo miało piękną oprawę muzyczną wykonaną przez zespół instrumentalny i chór z Łomży. Po mszy świętej wszyscy udali się na czchowski rynek, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na czele korowodu Dożynkowego tradycyjnie stała Strażacka Orkiestra Dęta ze Złotej, następnie delegacje żniwne, zaproszeni goście i wszyscy uczestnicy święta.

Tym razem Gminne Dożynki prowadziliśmy w duecie: Elżbieta Ogiela i Stanisław Gurgul, a oficjalnego powitania gości dokonali Starostowie Dożynek: Grażyna Wojakiewicz i Jerzy Wojakiewicz. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Powiatu Brzeskiego w osobach: Przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierza Brzyka, Starosty Brzeskiego - Andrzeja Potępy oraz radych powiatowych Jarosława Gurgula i Tadeusza Kanownika. Oczywiście wśród gości byli ks. Ryszard Biernat proboszcza parafii Czchów, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czchowie Włodzimierz Rabiasz wraz z Radnymi, Burmistrz Czchowa Marek Chudoba, Zastępca Burmistrza Czchowa Tadeusz Płachta, Sołtysi sołectw gminy Czchów, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli, Kierownicy gminnych instytucji i referatów Urzędu Miejskiego, Prezesi i Naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po powitaniach nastał czas na wykonanie obrzędu dożynkowego przez mieszkańców Czchowa, podczas którego Starostowie Dożynek przekazali chleb upieczony z tegorocznych plonów gospodarzowi gminy Burmistrzowi Czchowa Markowi Chudobie.

W naszym kraju chleb to szczególny symbol - urodzaju i dostatku, to nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem i tak też było podczas tegorocznego święta. Burmistrz Czchowa po skierowaniu słów do rolników, mieszkańców gminy i gości Dożynek, podzielił się z nimi chlebem, częstując każdego na Rynku. A na scenie obrzęd dożynkowy trwał dalej. Były przyśpiewki, tańce i piosenki dożynkowe, a po nich przekazanie wieńca uplecionego z tegorocznych zbóż przez Teresę Turek Burmistrzowi Markowi Chudobie. Tegoroczny wieniec był wieńcem tradycyjnym, wykonanym w kształcie korony, prawdopodobnie ze wszystkich zbóż, z wierzchołka jodły, a każdy element zdobiący go był naturalny.

Po zakończeniu obrzędu dożynkowego przez mieszkańców Czchowa, zaprosiliśmy na scenę gospodarza gminy Marka Chudobę, który uhonorował osoby zapisane w szczególny sposób w naszej historii jako rolnicy, sołtysi wsi, a także osoby zaangażowane w różne inicjatywy społeczne.

Jako pierwsi uhonorowani zostali gospodarze: rolnicy i ogrodnicy z Czchowa, Będzieszyny, Wytrzyszczki i Piaski Drużkowa: Bożena Kubacka, Barbara i Jerzy Janiccy, Urszula i Marian Czyżyccy, Maria i Jan Pachocińscy, Barbara i Tomasz Szot, Mieczysław Sumek, Kazimierz Malik, Kazimierz Bodziny, Rafał Czech, Krzysztof Czech, Andrzej Marszałek, Paweł Marszałek, Andrzej Kusion, Maciej Horzymek, Kazimierz Kurzydło, Jerzy Chudoba, Władysław Osada, Jan Błoniarz, Piotr Piechnik, Janusz Horzymek, Stanisław Bębenek, oraz Piotr Bronicki.

Kolejne wyróżnione osoby to sołtysi sołectw: Będzieszyna – Tadeusz Dziedzic, Biskupice Melsztyńskie – Bogumiła Kuboń, Czchów – Dominik Kotas, Domosławice – Wacław Myszka, Jurków – Marek Gurgul, Tworkowa – Henryk Włodarczyk, Tymowa – Zbigniew Chojecki, Piaski Drużków – Ryszard Gałek, Wytrzyszczka – Andrzej Dziedzic oraz Złota – Jerzy Kornaś.

Następnie zostały docenione panie z kół gospodyń wiejskich zaangażowane w inicjatywy społeczne, i tak Burmistrz Czchowa złożył gratulacje i podziękowania na ręce Przewodniczących Kół: z Biskupic Melsztyńskich – Wiesławy Krzan, z Czchowa – Grażyny Wojakiewicz, z Jurkowa – Teresy Rąpały, z Tworkowej – Cecylii Szot, z Tymowej – Józefy Kornaś oraz ze Złotej – Marii Gałek.

W kolejnej odsłonie Dożynek na scenie pojawiły się grupy wieńcowe ze Złotej, z Biskupic Melsztyńskich, z Jurkowa, z Tworkowej i Tymowej. Każda grupa zaprezentowała wyjątkowy program, przekazujący widzom wartości ponadczasowe i zawsze aktualne, jakimi są szacunek dla chleba i ciężkiej pracy rolnika, a przyniesione dożynkowe chleby, wiązanki i wieńce wręczyli zasłużonym Rolnikom i działaczom społecznym. Tak więc, sołectwo Złota chleb dożynkowy przekazało panu Eugeniuszowi Grzance, a słodkie ciasto drożdżowe dyrektorowi MOKSiRu pani Elżbiecie Ogiela.Sołectwo z Biskupic Melsztyńskich bochen chleba wręczyło państwu Józefie i Antoniemu Krzyżakom.Natomiast sołectwo Jurków na scenie zaprezentowało „chyba wszystkie naczynia i narzędzia używane w gospodarstwie”, a na koniec dziewczęta i chłopcy odkryły swoją słowiańską naturę, wykonując choreografie – do hitu Donatana i Cleo „My Słowianie”. Mieszkańcy Jurkowa bochny chleba przekazali dyrektorowi MOKSiRu pani Elżbiecie Ogiela oraz Zastępcy Burmistrza Czchowa panu Tadeuszowi Płachcie, wianek upleciony z najpiękniejszych kłosów i kwiatów Sekretarzowi gminy Czchów panu Jarosławowi Gurgulowi, kosz wypełniony najpiękniejszymi darami naszej ziemi otrzymała pani Maria Filipek gospodyni zaangażowana w różne inicjatywy społeczne i kulturalne, słodki upominek w formie pysznego ciasta otrzymały panie Marta Duda i Agnieszka Rzepka. Grupa wieńcowa z Tworkowej bochen chleba wręczyła Pani Jadwidze Domagale. Sołectwo Tymowa chleb przekazało Państwu Teresie i Stefanowi Sowa, a wiązankę żniwną Państwu Marii i Kazimierzowi Adamikowi.

Obrzęd dożynkowy zakończył występ regionalnego zespołu Jakubkowianie. Zespół ten postanowił ocalić od zapomnienia tradycje, obrzędy, melodie, tańce i przyśpiewki z miejscowości położonych nad Dunajcem, ale Tuż za górą Just. Działają przy Urzędzie Gminy w Łososinie Dolnej, zwyczaje tych terenów są dla nich inspiracją. Ich fantastyczny występ zakończył się wspólnym tańcem na płycie rynku Jakubkowian i uczestników dożynek.

Elżbieta Ogiela

Podziękowania

W imieniu organizatorów Gminnych Dożynek w Czchowie składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w ich realizację. Dziękujemy za okazaną pomoc i życzliwość.

W szczególności dziękujemy:

• Proboszczowi parafii Czchów ks. Ryszardowi Biernatowi,

• Sołectwom Gminy Czchów oraz grupom dożynkowym z Biskupic Melsztyńskich, Czchowa, Złotej, Jurkowa, Tworkowej i Tymowej za przygotowanie występów, bochnów chleba i wiązanek żniwnych oraz za udział w Gminnych Dożynkach,

• Strażackiej Orkiestrze Dętej ze Złotej za uświetnienie uroczystości,

• Sponsorom:

- państwu Marii i Zbigniewowi Rabiaszom „Firma Rabek” – za wsparcie finansowe,

- właścicielom Piekarni Awitex – za ufundowanie ciast i tortu dożynkowego,

• Mieszkańcom Czchowa, Radzie i Zarządowi Dzielnicy Czchów,

• Paniom z Koła Gospodyń z Czchowa,

• Dyrektorowi Pani Barbarze Wojakiewicz i pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie,

• Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czchowie,

• Kapeli z Biskupic Melsztyńskich,

• Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Czchowskiej,

• Wszystkim Osobom, które włączyły się w Przygotowania Gminnych Dożynek w Czchowie,

• Wszystkim miłym gościom uczestniczącym w Gminnych Dożynkach w Czchowie.

Elżbieta Ogiela Dyrektor MOKSiRu w Czchowie

Kalendarz wydarzeń
<< Czerwiec 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930