Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Punkt Obsługi Turystycznej w Czchowie NIECZYNNY
2019-10-30

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie informuje, że od 1 listopada 2019 r. Punkt Obsługi Turystycznej w Czchowie (Rynek 3, 32-860 Czchów) jest nieczynny.


Otwarcie wieży zamkowej w Czchowie
2019-05-29
Wieża udostępniona jest do zwiedzania WYŁĄCZNIE z przewodnikiem od maja do października!


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Największa biała kapusta wyhodowana na świecie ważyła 56 kg!

2019-10-21

Największa biała kapusta wyhodowana na świecie ważyła 56 kg!

 

W chińskim mieście Suzhou znajduje się pomnik kapusty pekińskiej, w Polsce w Charsznicy organizuje się święto kapusty, a w Jurkowie 19 października 2019 roku odbyło się II Jurkowskie Święto Kiszonej Kapusty!

Goście na to wyjątkowe wydarzenie dopisali. Witaliśmy zarówno władze samorządowe gminy: Burmistrza Czchowa Marka Chudobę, Przewodniczącą Rady Miejskiej Alicję Mordarską, Radnych Rady Miejskiej i sołtysów, jak i panie z kół gospodyń z całej gminy oraz członków Klubu Seniora Nasza Chata i wielu innych szacownych gości. 

Kapusta, która w tym dniu była niekwestionowaną królową, to warzywo, którego wartości odżywcze, właściwości oraz zastosowanie w kuchni (i nie tylko!) mogą zadziwiać. Zadziwił nas również program artystyczno-rozrywkowy przygotowany na tą uroczystość. Spektakl „Kapustka” w wykonaniu uczniów z PSP Jurków pod kierownictwem Alicji Mordarskiej i Marii Wiśniewskiej – Płachty został kilkukrotnie nagradzano brawami przez publiczność. Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszyło się widowisko „Kiszenie kapusty z przymrużeniem oka” przygotowane przez KGW z Jurkowie. Atrakcyjne stroje, rekwizyty z kapustą, beczką i szatkownicą w roli głównej, uzupełniały piosenki i przede wszystkim weseli i mili ludzie. Było bardzo zabawnie, a każdy z publiczności mógł sam poszatkować lub tłoczyć w beczce kapustę. Jak do tych atrakcji dodamy konkursy kapuściane, w których wzięły udział osoby o bardzo kreatywnym charakterze, to można śmiało powiedzieć, że tradycja kiszenia kapusty w Jurkowie nie jedno ma imię. W konkursach wzięło udział blisko 50 osób, a wśród nich chyba największym powodzeniem cieszył się test wiedzy o kapuście. Widowiskowe było przenoszenie i przewożenie kapusty, przygotowywanie surówek przez panów oraz jedzenie 170 g kiszonej kapusty na czas.

Jeżeli jesteśmy przy jedzeniu to oczywiście podczas święta, panie z KGW z Jurkowie zadbały o pyszne dania z kapustą. Była kwaśnica, łazanki, groch z kapustą i paszteciki z kapustą i barszczem. Myślę, że każdy posmakował kapuścianych specjałów, a panie KGW udowodniły, że z kapusty przygotować można potrawy nie tylko naprawdę eleganckie, ale i po prostu pyszne i zdrowe.

Wydarzenie również miało charakter edukacyjny, dowiedzieliśmy się ciekawych informacji o zdrowotnych zaletach kapusty oraz kultywowaliśmy nasze regionalne tradycje. Mamy nadzieję, że to wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz jurkowskich imprez, a z roku na rok będzie przybywało nowych uczestników.

Dziękując wszystkim za zaangażowanie w prace mające na celu realizacje święta oraz za przybycie i uczestniczenie w  tym niecodziennym wydarzeniu polecam sięgnąć do starych przepisów i być może za roku uczestniczyć w kapuścianym konkursie kulinarnym, bo z tego co wiem, za rok będzie jeszcze ciekawiej.

 

Elżbieta Ogiela

Kalendarz wydarzeń
<< Listopad 2019 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930