10-LECIE SEKCJI TENISA STOŁOWEGO MOKSIR CZCHÓW

Sekcja tenisa stołowego działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie istnieje już 10 lat.

W listopadzie 2013 roku na hali sportowej w Czchowie rozpoczęliśmy pierwsze zajęcia. Samo zaistnienie sekcji to zasługa Jana Antosza z Jurkowa, który zaproponował uruchomienie zajęć z tenisa stołowego w naszej gminie Tadeuszowi Płachcie Zastępcy Burmistrza oraz Elżbiecie Ogieli dyrektor MOKSiR-u. W ramach ustaleń, padło ze strony jakby nie było rodzica chłopca, który grał już w tenisa stołowego, nazwisko przyszłego trenera Mateusza Malika – młodego i ambitnego sportowca, który jako może poszczycić się wieloma osiągnięciami w polskiej lidze tenisa stołowego i nie tylko. I tak rozpoczęła się przygoda młodych zawodników z jedną z ciekawszych dyscyplin sportowych – z tenisem stołowym, który pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie oraz pod opieką trenera Mateusza Malika może poszczyci się pięknymi dokonaniami.

Jesteśmy dumni z wszystkich naszych zawodników.

Na przestrzeni 10 lat w strukturach sekcji pojawiało się mnóstwo zawodników i zawodniczek. Uśredniając grupa liczy rokrocznie od 20 do 25 zawodników. Zarówno dziewczęta i chłopcy podczas zawodów zdobywali i nadal zdobywają miejsca na podium, z tego zawsze jesteśmy dumni. Należy podkreślić, że powodem naszej dumy jest także udział w każdych turniejach czy mistrzostwach naszych zawodników, którzy w ten sposób rozwijają swoją pasję, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców oraz wsparciu trenera i naszego ośrodka kultury, nie pozostają anonimowi „w świecie tenisa”, co potwierdza na przykład udział w turniejach ogólnopolskich. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że „NASI” zawodnicy biorą udział w zawodach klubowych, ale i reprezentują swoje szkoły na zawodach organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy, na szczeblu: gminy, powiatu, rejonu, województwa, kraju. To ważne działanie naszego ośrodka wspierające gminne instytucje oświatowe.

Nastawieni na rozwój.

Rozwój naszej sekcji zaowocował zgłoszeniem jej w 2017 roku do rozgrywek ligowych organizowanych przez Polski Związek Tenisa Stołowego. Na przestrzeni lat sekcja stale się rozwija, prowadzone były systematyczne treningi, organizowane wyjazdy na turnieje. Powiększyło się nasze wyposażenie o 12 nowych stołów, które spełniają wszystkie standardy do organizacji najważniejszych imprez tenisowych w naszym kraju.

W 2021 roku doposażyliśmy sekcję w potrzebny sprzęt oraz wykonaliśmy niezbędne prace na hali sportowej, aby móc się starać o organizację zawodów wojewódzkich. Od tamtego momentu w Czchowie rozegrano ponad dziesięć turniejów rangi wojewódzkiej w różnych kategoriach wiekowych, a także Eliminacje do Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów. To nie lada osiągnięcie, do którego przyczynili się Mateusz Malik i pracownicy wraz z dyrektorem MOKSiR, działania te wspierała także zaprzyjaźniona sekcja z Zakliczyna oraz Tadeusz Orłowicz dyrektor ZDZ w Czchowie. Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację zawodów na poziomie wojewódzkim, a więc Wojciechowi Biernatowi Prezesowi KOZTS wraz z całym Zarządem oraz wcześniej wymienionym osobom, serdecznie dziękujemy!

Sekcja tenisa stołowego stale się rozwija. Od samego początku trenerem jest Mateusz Malik, mający ogromną satysfakcję z wyników swoich podopiecznych. W dodatku trener jest dla nich autorytetem w tej dyscyplinie i wzorem do naśladowania. Mamy nadzieję, że przez kolejne dekady nadal będziemy razem współpracować.

Przez cały czas działania sekcji wspiera nas samorząd gminy i niezastąpieni aktywni rodzice.

Mnóstwo sukcesów…

Po 10 latach działalności, Czchów stał się jednym z najsilniejszych ośrodków tenisa stołowego w Małopolsce. Przez ten czas osiągnęliśmy bardzo dużo. O naszych sukcesach i wynikach można przeczytać na naszych stronach internetowych i Facebooku (MOKSiR Czchów – sekcja tenisa stołowego).

W ramach zajęć, obozów i dodatkowych treningów nasi tenisiści mieli okazję spotkać się w Czchowie z najlepszymi trenerami tej dyscypliny na świecie. Na sześciodniowych warsztatach był u nas m. in. Szymon Kulczycki – trener ojciec wybitnego tenisisty Samuela Kulczyckiego, który jest Wicemistrzem Świata Juniorów z 2021 roku i Mistrzem Europy w 2022 roku. Trenowaliśmy również pod okiem Mateja Harabin Słowaka, zawodnika EKSTRALIGI, a także Katarzyny Galus Mistrzyni Polski w grze podwójnej Seniorek.

Przez 10 lat działalności osiągnęliśmy mnóstwo sukcesów, których jest tak dużo, że aż ciężko wszystkie wymienić. Nasi podopieczni zdobyli ponad dwadzieścia medali Mistrzostw Województwa Małopolskiego w różnych kategoriach wiekowych. Dziesięć awansów do Mistrzostw Polski. Jednym z najważniejszych sukcesów było zdobycie Drużynowego Mistrzostwa Województwa Małopolskiego Młodzików w 2021 roku oraz awans na Mistrzostwa Polski, w których zajęliśmy 10 miejsce!

MOKSiR Czchów marką w regionie

Całkiem śmiało można powiedzieć, że sekcja tenisa stołowego MOKSiR Czchów stała się silną marką w regionie, jest wizytówką naszej gminy poza jej granicami.

Nie ukrywamy radości z każdych osiągnięć naszych tenisistów, jak również z każdych nowych zawodników, którzy z reguły pojawiają się po raz pierwszy we wrześniu, na naszej hali sportowej, nieco wystraszeni, ale z niezwykłym zapałem. To jest naprawdę piękne.

Kochani, cieszymy się, że to właśnie my możemy przyczynić się do Waszego rozwoju, dziękujemy, że z nami jesteście i przeżywacie tą piękną przygodę – z tenisem stołowym, dziękujemy, że jesteście ambasadorami naszej gminy. Życzymy wszystkim obecnym i byłym zawodnikom przede wszystkim dużo zdrowia, wytrwałości i pięknych sukcesów w sporcie jak i w życiu osobistym.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM ZA OKAZANĄ I BEZINTERESOWNĄ POMOC NA PRZESTRZENI 10 LAT