Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Zapraszamy na zajęcia sportowe PIASTA
2023-01-18


Był to piękny, wyjątkowy i poruszający Koncert Kolęd i Pastorałek
2023-01-03

Wieczorną porą w Nowy Rok, w kościele parafialnym w Czchowie odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek dedykowany Wojtusiowi Kiełbasie, mieszkańcowi Biskupic Melsztyńskich.


Kółko szachowe
2022-09-09

Kochani!
Od 20 września 2022 rozpoczynamy zajęcia szachowe w ramach kółka szachowego działającego przy MOKSiR w Czchowie. W tym roku patronat nad kółkiem obejmuje Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej, które finansuje instruktora.


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Jasna Góra 26 listopada 2022 - Wyjątkowy zespół w cudownym miejscu.

2022-12-08

To było dla chóru szkolnego i orkiestry MROS niesamowite przeżycie; nie tylko być, ale i śpiewać oraz grać na Jasnej Górze, w duchowej stolicy Polski i dla rozmodlonych pielgrzymów. Krótki czas na przygotowanie występu, w tym prapremierę nowego, jeszcze pachnącego tuszem utworu, młodzi artyści spędzili bardzo pracowicie. Taki właśnie koncert miał miejsce 26 listopada br. o godz.15.00 w Jasnogórskiej bazylice i został zarejestrowany przez TVP 3 oddział Katowice. Jak się potem dowiedzieliśmy, będzie retransmitowany w późniejszym terminie o czym z pewnością poinformujemy...

Przedkładając relację z powyższego wydarzenia należy przybliżyć PT Czytelnikom lokalnych mediów okoliczności, które zadecydowały o tym wyjątkowym dla MROS koncercie. W tegorocznym rozdaniu Ogólnopolskiej Nagrody Wydawców Katolickich FENIKS, w kategorii muzyka chrześcijańska współczesna, uhonorowano Stowarzyszenie WSPÓLNOTA GAUDE MATER w Częstochowie za, jak napisano w laudacji kultywowanie spotkań z żywą muzyką religijną poprzez rozwijanie tradycyjnych gatunków w nowoczesnych formach na przykładzie kompozycji Miejsca bezdomne Grzegorza Majki, do tekstów Tadeusza Szymy. Pierwszy z autorów jest bardzo obiecującym i znanym już w szeregach artystycznych kompozytorem, a równocześnie nauczycielem Szkoły Muzycznej I st. w Domosławicach. Studiował na AM w Krakowie na Wydziale Teorii Muzyki (K. Szwajgier) i Kompozycji (A. Zawadzka-Gołosz. Posiada już bogate artystyczne CV i czuje się spadkobiercą duchowym Juliusza Łuciuka, znakomitego współczesnego kompozytora, o którym napisał pierwszą, szkoda, że jeszcze nie wydaną, monografię. Jego utwory były prezentowane m.in. na festiwalach: Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie i Małopolski Festiwal Akordeonowy. W latach 2014–2019 utwory Grzegorza Majki corocznie prezentowane były w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W swym dorobku ma również kompozycje napisane specjalnie i na zamówienie domosławickiej placówki artystycznej, np.: Suita liryczna MGŁA, Wielka Księga Miniatur, Msza domosławicka, Testament ran, Ad astra, Symfonia I stopnia, Symfonia II stopnia.
To za promowanie muzyki współczesnej w edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, obchodząca 10-lecie swej działalności domosławicka SM I st. otrzymała nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, i na tę właśnie okazję Symfonię II stopnia na sopran solo, zespół wokalny i orkiestrę, napisał nie kto inny tylko G. Majka. W oparciu o szkolny aparat wykonawczy (chór i orkiestrę) utworem wykonanym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, dyrygował kompozytor, a partię solową wykonała Aleksandra Boskovic-Rożak.
Zmarły w 2019 r. Tadeusz Szyma był krytykiem filmowym, scenarzystą, dokumentalistą, poetą i wykładowcą akademickim. Pochodził z Częstochowy i jako absolwent polonistyki na UJ w Krakowie i filozofii na UW w Warszawie, owocnie działał również na terenie miasta i okolicy, współpracując z „Tygodnikiem Powszechnym”, miesięcznikiem „Kino” oraz „Niedzielą”. W br. przypadała 80 rocznica jego urodzin i w Stowarzyszeniu WGM zrodził się pomysł zorganizowania koncertu do Jego poetyckich tekstów. G. Majka podjął się ambitnego zadania i na tę okazję skomponował 5-częsciowy utwór pt. Niebo zaprzecza ruchomości czasu, na chór i orkiestrę symfoniczną z udziałem solistów. Koncert miał miejsce w Jasnogórskiej Bazylice, a w role wykonawców wcielili się nauczyciele szkoły, soliści: Magda Niedbała-Solarz – mezzosopran i Stanisław Duda – baryton, Dziecięco-Młodzieżowy Chór SM I st. w Domosławicach przygotowany przez Aleksandrę Boskovic-Rożak i Międzyszkolna Regionalna Orkiestra Symfoniczna (MROS), pod dyrekcją Grzegorza Majki i Waldemara Gronia. W programie koncertu znalazły się utwory: Drzewa wieku wolności G. Majki poprowadzone przez W. Gronia oraz Msza domosławicka i prapremierowa, wspomniana wyżej kompozycja wykonana pod kierunkiem G. Majki. Przed jego rozpoczęciem miała miejsce uroczystość wręczenia nagród (brązowa odznaka i wyróżnienie Gloria Artis) przez w-ce ministra MKiDNiS zasłużonym na muzycznej niwie działaczom częstochowskim. Zgromadzona, z licznych stron Polski (Jasna Góra jest przecież miejscem nieustannych pielgrzymek) publiczność z zainteresowaniem przysłuchiwała się prezentacji młodych muzyków oraz ich nauczycieli i nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.
Kolejny już występ MROS dał świadectwo, jak wiele można osiągnąć w pracy z młodzieżą i dziećmi, jeśli czyni się to z pasją i olbrzymim zaangażowaniem. I co najważniejsze; młodzi muzycy, chórzyści i instrumentaliści nie czują się pokrzywdzeni nadmiarem prób, dodatkowych, obok szkolnych (często realizujących się w dwóch jednostkach edukacyjnych) zajęć, zawierają przyjaźnie, wchodzą w interpersonalno-muzyczne relacje, wzajemnie się wspierają, a gdy trzeba (np. choroba) - zastępują. I to jest cudowne. Jestem przekonany, że obok koncertu w tak czcigodnym i ważnym historycznie dla muzyki polskiej miejscu, również udział chóru szkolnego (który przygotował piszący te słowa) w liturgii Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu, wyryje się w sercach i pamięci młodych artystów. Wszak słuchała ich nie tylko pielgrzymująca rzesza wiernych, ale i sama Królowa i Matka Narodu Polskiego, Maryja. Nie sposób zapomnieć pieśni na zakończenie Eucharystii pt. Modlitwa autorstwa J. Gładysza, w której młode serca i głosy wypraszały przed Cudownym Obrazem, pokój, miłość i wolność dla swej i nie tylko swej Ojczyzny.
Udany muzycznie i podróżniczo wyjazd na Jasną Górę logistycznie przygotował dyr. SM, Kazimierz Wojnicki, któremu choroba po raz pierwszy od istnienia szkoły, nie pozwoliła wziąć udziału w podróży. Dzięki Jego staraniom młodzi muzycy mieli zapewniony posiłek przed wymagającym koncertem, w jadalni pielgrzyma. Dzieciom i Młodzieży towarzyszyli również nauczyciele SM: Aleksandra Boskovic-Rożak, Robert Sowa i kierownik podróży Jacek Wojnicki sprawiając, że była ona bezpieczna i radosna, tym bardziej, że jak każe tradycja i poprzednie wyjazdy, miała swój specjalny przystanek, na Mc Donald’zie. Dla całego zespołu pod kierunkiem obu dyrygentów serdeczne gratulacje. Viva la musica!
dr Jan Gładysz
 
P.S.
O terminie retransmisji koncertu w TV, z przyjemnością Państwa poinformujemy.
Kalendarz wydarzeń
<< Grudzień 2022 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031