Obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę – Czchów, 11 listopad 2023

Obchody 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej gminie rozpoczęły się już 9 listopada 2023 r. od udziału dzieci przedszkolnych w Konkursie Recytatorskim pn. „Dla Ciebie Polsko” w PP w Jurkowie.

Tradycyjnie we wszystkich szkołach odbywały się akademie patriotyczne. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz tańczyli. Święto patriotyczne obchodzono m.in. 10, 13 i 14 listopada 2023 r.

Gminne uroczystości odbyły się 11 listopada 2023 r. w Czchowie, które rozpoczęliśmy Mszą Świętą, odwiedziliśmy mogiły żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, śpiewaliśmy wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz uczestniczyliśmy w pięknej części artystycznej.

15 listopada 2023 r. w ZSiP w Złotej wspominaliśmy lotnika kapitana Kazimierza Suchana.

Siedem dni trwały obchody 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, był to czas zadumy i szacunku dla bohaterów walczących o niepodległość oraz radości z wolności. Mieszkańcy dekorowali domy flagami Polski i brali udział w patriotycznych spotkaniach. W rynku w Czchowie stanęły plansze upamiętniające żołnierzy.

Z naszej ziemi pochodzi Wielu, którzy nie wahali się narażać życia, aby Polska była prawdziwie wolna. Winniśmy im pamięć, wdzięczność i szacunek.