Piękne wieńce i bochny chleba królowały podczas tegorocznych Gminnych Dożynek w Czchowie
18 sierpnia odbyły się Gminne Dożynki w Czchowie. Rolnicy, Koła Gospodyń Wiejskich, Grupy Dożynkowe z Sołectw naszej gminy, Gminna Grupa Dożynkowa, Strażacka Orkiestra Dęta ze Złotej oraz goście, świętowanie rozpoczęli od udziału we mszy świętej dziękczynnej w kościele p.w. Narodzenia NMP w Czchowie, którą celebrowali Dziekan Dekanatu Czchowskiego ks. Mariusz Żuczek oraz proboszcz parafii, ks. Rafał Słomba. Oprawa mszy świętej ubogacona była śpiewem Chóru Cantando Canzoni z Zakliczyna oraz czytaniami w wykonaniu przedstawicielek Kół Gospodyń z Czchowa i Piaski-Drużkowa, a także darami ołtarza składanymi przez sołtysów gminy Czchów. Uroczystość w kościele uwieńczyło poświęcenie przyniesionych wieńców i bochnów chleba.
Następnie przenieśliśmy się na rynek, aby tam dalej kultywować tradycję związaną z dożynkami.
Tradycyjnie na czele korowodu dożynkowego stała Strażacka Orkiestra Dęta ze Złotej, prowadzona przez kapelmistrza Rafała Bila. Na rynku wysłuchaliśmy kilka utworów w jej wykonaniu. Starostami Dożynek byli Aniela Janicka – Przewodnicząca Koła Gospodyń „Czchowianie” oraz Dominik Kotas – Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Czchów. Po oficjalnym powitaniu gości i przekazaniu pozdrowień, podziękowań i wyrazów najwyższego szacunku Rolnikom, Grupa Dożynkowa z Czchowa przystąpiła do ośpiewania wieńca. Podczas występu symbol dostatku i urodzaju – chleb – otrzymali Starostowie Dożynek, którzy podarowali go gospodarzowi gminy – Burmistrzowi Krzysztofowi Szotowi, aby dzielił nim sprawiedliwie tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło. Tradycyjnie Burmistrz oraz Starostowie Dożynek częstowali wszystkich gości chlebem. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie – aby było z czego dożynkowy chleb upiec i sprawiedliwie go dzielić. Jest to również czas radości, którą promiennie okazała Gminna Grupa Dożynkowa wykonując pięknie pieśni związane z kultywowaniem tradycji żniwnych. Blisko 60 – osobowa grupa mieszkańców, z całej gminy, skradła serca publiczności, która poprosiła o bisy. Po ośpiewaniu i obtańczeniu wieńca, nastał czas na ogłoszenie wyników Gminnego Konkursu Dożynkowego. Komisja w składzie Maciej Podobiński – Wicestarosta Brzeski, Krzysztof Szot Burmistrz Czchowa, Dominik Kotas Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Czchów i Elżbieta Ogiela dyrektorka MOKSiRu, postanowiła wyróżnić wszystkie wieńce, przyznają I miejsca oraz nagrody finansowe. Następnie poszczególne sołectwa naszej gminy, prezentowały swoje wieńce, opowiadały o sposobie ich wykonania oraz o znaczeniu i symbolice. Każde sołectwo, przyniesiony ze sobą bochen chleba, przekazywało osobom, które zajmują ważne miejsce w społeczności.
Takim ważnymi osobami, są również sołtysi sołectw, w naszej gminie to: Piotr Maślanka (Będzieszyna), Bogumiła Kuboń (Biskupice Melsztyńskie), Dominik Kotas (Czchów), Wacław Myszka (Domosławice), Marek Gurgul (Jurków), Joanna Bodziony (Piaski-Drużków), Lesław Wrona (Tworkowa), Adam Trepa (Tymowa), Małgorzata Maciaś (Wytrzyszczka) i Krzysztof Drożdżowicz (Złota). Słowa podziękowania i gratulacje wraz z chlebem przekazali im Burmistrz Czchowa Krzysztof Szot, Zastępca Burmistrza Paweł Kmieć oraz Elżbieta Ogiela Dyrektor MOKSiRu.
Chleb, nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem oraz szczególny symbol – urodzaju i dostatku, przekazaliśmy naszym Rolnikom, którym jesteśmy wdzięczni za trud, poświęcenie i oddanie rodzimej ziemi. Wyróżnione zostały także przewodniczące Kół Gospodyń naszej gminy Panie: Beata Malisz-Kita, Krystyna Krzan, Aniela Janicka, Dorota Olchawa, Aneta Gawełda, Urszula Ryba, Barbara Janik, Bernadeta Krakowska.
Po podziękowaniach na scenie wystąpił Zespół Regionalny „Kijom Worci” z Pisarzowej, prezentujący folklor Lachów Limanowskich. Dużo emocji przyniósł następny punkt programu – konkursy sprawnościowe. Było dużo radości i zabawy. Gratulujemy wszystkim „odważnym”, którzy brali udział w konkursach. Zabawa Dożynkowa prowadzona przez Zespół Heca trwała do równej północy. Sześcioosobowa grupa pasjonatów muzyki, sprawiła, że na naszym „parkiecie” bawili się wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli i dziadkowie. Muzycy wykonywali utwory począwszy od polskich hitów aż po zagraniczne. Było super.
Czas Dożynek dobiegł końca, choć jeszcze w pamięci mamy tą swoistą mieszankę tradycji i nowoczesności. Przed oczyma mamy piękne witacze, żniwiarkę przy scenie, bale słomy ukwiecone makami, dorodne owoce i warzywa. Pamiętamy piękne stroje, zabytkową bryczkę i nowoczesne ciągniki, a muzyka choć coraz ciszej to i w sercu nadal gra. Wszystkim pięknie dziękujemy!
Elżbieta Ogiela