ZNAKOMICI ARTYŚCI NA CZCHOWSKIEJ SCENIE

22 stycznia w Czchowie, całkiem jeszcze świątecznie poczyniło się w naszym kinie Baszta. Mogliśmy zobaczyć wspaniałe temperamenty – gwiazdy teatru i sceny muzycznej. Być może to dziwnie zabrzmiało, ale naprawdę brakowało słów, za to były owacje, radość i uśmiech.

„Wigilijna noc”

Wpierw byliśmy świadkami premiery sztuki wyreżyserowanej przez Dominikę Czarnecką, w której pierwszoplanową rolę grał Piotr Rutkowski. Była to opowieść inspirowana powieścią Karola Dickensa. Nasza sztuka „Wigilijna noc”, powstawała na zajęciach teatralnych, w których bierze udział blisko dwudziestka młodych ludzi. W niedzielę, absolutnie wszyscy zaprezentowali się wspaniale. Z lekkością i niezwykłą swobodą poruszali się po scenie. W przedstawionych obrazach można było odnaleźć element grozy, który wprawił nas w zadumę nad swoim życiem. Na szczęście dobroć i wrażliwość zwyciężyła, a główny bohater odmienił swoje życie niosąc pomoc i będąc oparciem dla innym.

W tym całym, fantastycznym wydarzeniu, cudowne jest to, że dzieci i młodzież darzą zaufaniem swoją instruktorkę i postępują zgodnie z jej wskazówkami, czego dowodem jest wspaniała premiera 22 stycznia. Występ młodych aktorów i reżyserię dopełniły kostiumy i scenografia, którym w całości poświęciła się Barbara Jakóbczyk, pracownik naszego ośrodka kultury, przy wsparciu pozostałych koleżanek z pracy, które myślały co jeszcze można zrobić, przynieść z domu, pożyczyć. I tak m.in. powstały fantastyczne meble: łóżko, szafa, zegar oraz kostiumy.

Teraz warto wymienić z imienia i nazwiska naszych teatralnych gwiazd i gorąco im podziękować, a więc dziękujemy aktorom: Piotrkowi Rutkowskiemu, Milenie Gurgul, Hani Witek, Ani Czarneckiej, Wiktorii Bacy, Juli i Klarze Mainer, Darii Łabno, Zuzannie Różańskiej, Marcie i Oli Dymek, Karolinie Baczewskiej, Nikodemowi i Marysi Góral, Justynie Waśkowskiej, Kasi Kuca, Elzie Stańczyk oraz reżyserce Dominice Czarneckiej, rodzicom aktorów i pracownikom MOKSiRu za wkład pracy w realizację przedstawienia „Wigilijna noc”. Mamy również nadzieję, że niedzielna premiera to dopiero początek wspaniałej podróży. Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie i czekamy na kolejne spektakle.

10. Gminny konkurs Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa

Przez cały okres bożonarodzeniowy na podcieniach Centrum Informacji Turystycznej w Czchowie można było oglądać piękne prace techniczno-plastyczne w ramach Gminnego Konkursu Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa. Spośród dziesięciu szopek, najpiękniejsza według komisji konkursowej okazała się praca Julii i Leny Strug. Drugie miejsce zajęły szopki: Magdaleny, Mileny, Michała i Jana Kuna; Karoliny, Mariana i Huberta Sroki; Julii, Agaty i Urszuli Prusak oraz Jakuba Bajera. Na trzecim miejscu były prace: Rodziny Kuśnierzów; Katarzyny, Patryka, Eryka i Bartusia Filipskich oraz Anny, Łukasza, Emilii, Oliwii i Bartosza Sowa. Wyróżnienia w konkursie otrzymali Rodzina Klag oraz Natan i Kacper Sikora. Wręczenia nagród i dyplomów dokonali ks. Jacek Walczyk oraz Jarosław Gurgul Sekretarz Gminy Czchów. Gratulujemy wszystkim laureatom. Karolinie Warchoł dziękujemy za ufundowanie nagrody dla zwycięzcy konkursu, w postaci vouchera do Restauracji „Pod Sosną”.

Świąteczne piosenki

Za nim rozpoczął się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek najmniejszych mieszkańców naszej gminy, uczestnicy zajęć wokalnych prowadzonych przez Karinę Grandys, przy naszym ośrodku kultury przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Czchowskiej, wykonali piosenki związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Młodzi wokaliści zaprezentowali się z najlepszej strony, usłyszeliśmy m.in.: Święta to czas niespodzianek, Gloria, Święta w nas. Wystąpili: Maria Szczepańska, Wiktoria Gawlik, Emilia Gagatek, Karolina Kuśnierz, Lena Przychocka, Kinga Romuzga, Julia Gromala, Kamil Kuśnierz, Maria Góral, Zofia Nieć, Aleksandra Sady, Emilia Włodarczyk, Julia Perc i Antonina Gromala. Bardzo serdecznie dziękujemy za udział w koncercie wszystkim uczestnikom oraz Karinie Grandys.

Kolędy i pastorałki w wykonaniu najmłodszych

Kolęda jest pieśnią, która od razu przywołuje na myśl piękny, grudniowy czas, a więc Święta Bożego Narodzenia. Daje radość, spokój i refleksję.

Wyjątkowym podarunkiem, który mieliśmy okazję otrzymać podczas niedzielnego wydarzenia, były właśnie najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Dzieci śpiewały pięknie, do akompaniamentu, podkładu muzycznego, jak i a capella, a my dołączaliśmy się w refrenach. Występowały w towarzystwie rodzeństwa i przyjaciół. Wszystkie wykonania były autorskie i wielokrotnie przywoływały uśmiech i radość. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom, dziękujemy również rodzicom i dziadkom za obecność i przygotowanie małych artystów. Podczas gminnego przeglądu wystąpili: Aleksandra Dymek, Emilia Gagatek, Patrycja i Wiktoria Gałek, Aleksandra Gasińska, Karolina Kuśnierz, Emilia i Jakub Pachocińscy, Milena Orlecka, Aleksandra i Weronika Petryla, Kacper Potoczek, Lena Przychocka, Julia Rozciecha, Emilia i Oliwia Sowa, Hubert Sroka, Zuzanna Świerczek, Lena i Julia Strug oraz najmłodsza uczestniczka Róża Gicala. W nagrodę za występ dzieci otrzymały pluszaki i dyplomy, które wręczali Ks. Jacek Walczyk i Jarosław Gurgul.

Nasi kochani dziadkowie

22 stycznia obchodziliśmy „Dzień Dziadka”, a dzień wcześniej święto Babci, dlatego korzystając z okazji, przy pomocy fantastycznych wnucząt, których niezłą gromadkę zgromadziliśmy na scenie, chórem zaśpiewaliśmy – sto lat dla Babci i Dziadka. Dzieci otrzymały również drobne upominki dla Dziadków, przygotowane przez nasz ośrodek kultury pod okiem Bernadety Krakowskiej.

Zakończenie wydarzenia.

Po niespełna trzech godzinach wspólnego świętowania, trudno było się rozstać. W niedziele przeżyliśmy wiele pięknych chwil. Cytując głównego odtwórcę roli Scrooge’a – Piotra Rutkowskiego „Czynienie dobra sprawia mi szczęście” poczuliśmy to szczęście na własnej skórze,  wspierając zbiórkę pieniędzy na leczenie Wojtusia Kiełbasy.

Dopełnieniem „Świątecznego Spotkania z Kolędą” było wspólne zaśpiewanie jednej z najpiękniejszych polskich kolęd niosącej głębokie przesłanie „Podnieś rączkę Boże Dziecię”. Dziękując wszystkim za piękny, wspólnie spędzony czas przekazujemy życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności oraz błogosławieństwa Bożego na każdy dzień 2023 roku.

Elżbieta Ogiela

Dyrektor MOKSiRu w Czchowie