Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Ważne informacje dla zwiedzających!
2019-11-15

Od 15 listopada 2019 r. do 15 marca 2020r. Zamek w Czchowie jest otwarty od godz. 9:00 do godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy!


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Poznaj Wzgórze Zamkowe w Czchowie!!!

2020-04-16

 

Czchowski zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Był jednym z najstarszych zamków królewskich, strzegących traktu handlowego, prowadzącego na Węgry (https://e-gory.pl/felietony/dawno-temu-w-gorach/trakty-handlowe-w-karpatach/), przy którym istniała komora celna. Z roku 1356 pochodzi pierwsza informacja o jego zarządcy - był to burgrabia Irmam, syn Żegoty.

Zamek był także siedzibą sądu ziemskiego powiatu czchowskiego. Pierwotnie na wzgórzu znajdowała się romańska wieża, pełniąca rolę strażnicy. W XIV wieku, wykorzystując istniejącą wieżę, dobudowano kamienne mury i budynek mieszkalny, tworząc niewielki zamek.

 

 

 

W zamku przebywali m. in. królowa Elżbieta Węgierska (żona Ludwika Węgierskiego, siostra Kazimierza Wielkiego), bywał tutaj kilkakrotnie Władysław Jagiełło (również w 1410 roku, tuż przed wyprawąpod Grunwald). Zamek przez kilkaset lat należał do króla, a zarządzany był przez tzw. Tenutariuszy (https://sjp.pl/tenutariusz), Niestety brak kontroli ze strony króla i zachłaność zarządców doprowadziły zamek do stopniowego upadku. Ostatnia próba podniesienia znaczenia zamku z ruin miała miejsce w XVIII wieku, jednak zarządzenie Stanisława Augusta Poniatowskiego odnośnie remontu zamku nie zostało wykonane.

Zdjęcie obrazu, wykonanego przez Patrycję Janicką-Raciborską dla MOKSiR w Czchowie

 

 

 

Przez lata ruiny kojarzone były, jako romantyczny pomnik przeszłości. W 1993 roku rozpoczęto prace konserwatorskie, mające na celu odsłonięcie i zabezpieczenie ruin, a w 2000 roku obiekt oddano do zwiedzania. Dzisiaj
na szczycie baszty mieści się punkt widokowy oraz wystawa archeologiczna
wraz z makietą zamku.

Zdjęcie: Internet

 

 

 

 

 

W 2018 roku przeprowadzono kolejne pracy
na Wzgórzu Zamkowym. Dobudowano kolejne elementy zamku, m. in. wykonano pomost drewniany nad doliną, zrekonstruowano basztę bramną, dobudowano piwnice pod budynkiem mieszkalnym, nadbudowano istniejące mury. Dodatkowo w trakcie tych prac utworzono Szlak Militarno-Historyczny, na którym ustawione są eksponaty z kilku okresów historycznych od średniowiecza do XX wieku. Warte obejrzenia są: onager, treubusz, pluteja, kusza wałowa, taran, moźdżierz regimentowy, armata obleżnicza na lawecie, CKMy na stanowiskach, kuchnia polowa, armata dywizyjna D-44 85mm.


Oficjalne otwarcie wzgórza po rekonstrukcji otwarto przez władze Samorządowe podczas XXI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wówczas do Czchowa licznie przybyli turyści z najdalszych zakątków Polski.
O wydarzeniu, można przeczytać na https://dnidziedzictwa.pl/dni-dziedzictwa-2019-z-dreszczykiem/

Zdjęcia: Stanisław Kusiak

 

 

 

 

Warto tutaj też wspomnieć o nieodłącznym elemencie wzgórza, jakim
jest Miejski Park Zieleni i Wypoczynku GRODZISKO, w którym rodziny miło spędzają czas: dzieci na placu zabaw, a nieco starsi i dorośli w altanch z grillem, albo grając w piłkę plażową lub ćwicząc na urządzenia siłowni plenerowej.

Zdjęcie: Joanna Dębiec

 

 

 

 

Ciekawostka:

Znalezione, podczas prac wykopaliskowych, groty strzał tatarskich nasuwają przypuszczenie, że Wzgórze Zamkowe w Czchowie było miejsce ataku Tatarów. Archeolodzy nie są pewni, kiedy mogło to nastąpić.

Warto wspomnieć, że pierwszy najazd Tatarów na Polskę miał miejsce w 1241 roku. Tatarzy wówczas podążąli przez: Lublin, Sandomierz, Chmielnik, Kraków, idąc dalej w kierunku Śląska, gdzie doszło do bitwy pod Legnicą, w której zginął książę Henryk Pobożny.

Drugi najazd Tatarów na Polskę miał miejsce w latach 1259-1260, kiedy to nasz kraj został bardziej wyniszczony przez najeźdzcę. Tatarzy zdobyli w tych latach Sandomierz i dotarli pod Kraków, zapędzając się do granic księstwa opolskiego, jednak ostatecznie zawrócili. I być może właśnie wtedy zaatakowali Czchów, jednak istnieje jeszcze możliwość, że odbywało się to podczas trzeciego ataku w 1280 lub 1287 roku.

Odkrycie tatarskich grot strzał na wzgórzu sugeruje, że wieża obronna istniała już w drugiej połowie XIII wieku.


 

Paulina Kumorek-Wiatr

 


Kalendarz wydarzeń
<< Czerwiec 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930