Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Ważne informacje dla zwiedzających!
2019-11-15

Od 15 listopada 2019 r. do 15 marca 2020r. Zamek w Czchowie jest otwarty od godz. 9:00 do godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy!


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Poznaj miasteczko Czchów z historycznym rynkiem!

2020-04-23

Rynek w Czchowie został wytyczony w połowie XIV wieku, zgodnie z założeniami, stosowanymi przy lokacjach miast na prawie niemieckim.
Z narożników rynku wychodzą ulice, a przy południowo-wschodnim narożniku znajduje się kościół.

W średniowieczu przez rynek przechodził Trakt Węgierski, gdzie odbywały się jarmarki i inne ważne wydarzenia. Według podań to tutaj miano ściąć księcia wołoskiego - Eliasza.

 

 

 

 

 

W XVIII wieku na rynku stanął pomnik św. Jana Nepomucena. Pomniki tego świętego stawiano głównie w miejscach zagrożonych powodzią. Ludność szukała również jego wstawiennictwa podczas suszy i ten powód na postawienie pomnika w tym miejscu wydaje się mieć słuszność, ponieważ w Czchowie od wieków brakowało wody.

 

 

 

W zachodniej części rynku umieszczono pomnik św. Floriana, który został ufundowany przez mieszkańców, aby chronić miasto przed ogniem i klęskami. Interesującą zagadką jest, dlaczego pod stopami św. Floriana leży lew.
Nie jest to zwykły lew, lecz rzeźba kamienna, pochodząca z romańskiego kościółka, który stał (w XII wieku) w miejscu obecnego kościoła parafialnego.

 

 

 


 

 

Domy z podcieniamyi to kolejny charakterystyczny fragment zabytkowego rynku czchowskiego. Z około 20 domów z oryginalnej zabudowy
pozostało do dnia dzisiejszego tylko sześć, znajdujących się w północnej pierzei, które odbudowano po wielkim pożarze w 1947 roku.

 

 

 

 


 

Pośrodku rynku znajduje się fontanna św. Kingi, tuż obok pomnika przyrody - dęba o imieniu Kazimierz (nazwany na cześć króla Kazimierza Wielkiego).
Skąd się wzięła św. Kinga w Czchowie, a to za sprawą jej prawdopodobnego pobytu w Czchowie. Miejsce fontanny niegdyś zajmował Ratusz, który stał do końca XVIII wieku i był siedzibą zarządzających miastem. Obecny Magistrat znajduje się na szczycie rynku, gdzie góruje nad miasteczkiem.

 

 

 

Zdjęcia: archiwum MOKSiR w Czchowie

 

Fakty historyczne miasta Czchowa:

W 1333 roku miastem rządził wójt, a obywatele miasta nazywali się "cives". W 1355 roku za panowania króla Kazimierza Wielkiego zniesiono z Czchowa obowiązujące prawo średzkie (https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Prawo_średzkie) i nadano prawo magdeburskie (https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Prawo_magdeburskie).


Z końcem XIV wieku Czchów był STOLICĄ POWIATU oraz siedzibą sądu ziemskiego. W 1433 roku Władysław Jagiełło nadał miastu przywilej na odbywanie corocznego jarmarku w dniu 1 sierpnia. Z kolei w 1489 roku Kazimierz Jagiellończyk nadał mieszczanom przywilej na drugi jarmark, który miał się odbywać corocznie 21 października.

 

Od 1485 roku w mieście funkcjonował szpital dla ubogich, a od 1556 roku działała sieć wodociągów, wykonana przez Tomasza z Bochni. Wówczas w mieście istaniała łaźnia, folusz (https://pl.wikipedia.org/wiki/Folusz_(budynek) oraz młyn nad Dunajcem.

 

Prężnie działające od XIV wieku królewskie miasto Czchów zaczęło podupadać przez złą gospodarkę dzierżawcy królewskiego Stanisława Bonera, kiedy wówczas zniszczeniu uległa zarówno łaźnia, folusz i młyn. Dodatkowo pomór panujący w latach 1652-1653 oraz najazd Szwedów i Węgrów w latach 1655-1657 doprowadziły do ruiny miasta. Wtedy prawdopodobnie też spalono zamek starosty czchowskiego i odtąd akta sądu ziemskiego przechowywano w kościele parafialnym. W tych czasach spłonęło wiele domów.

 

W niewoli austriackiej miasto pozostawało przez 146 lat, a w 1918 roku zostało włączone w organizm Polski przedwrześniowej. Po roku 1918, Czchów, na granicach terytorialnych, przy drodze prowadzącej w kierunku Brzeska i Nowego Sącza postawił stałe tablice głoszące: CZCHÓW WOLNE KRÓLEWSKIE MIASTO, nawiązując do wiekowych tradycji swej godności miasta, będącego pod szczególną opieką królów polskich.

 

Lata świetności ostatecznie zakończyły się dla Czchowa, kiedy to w 1928 roku stracił prawa miejskie. Dopiero w 1945 roku transport samochodowy i osobowy oraz regulacja dróg, ożywiły życie gospodarcze Czchowa. Dojazd do Brzeska, Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza był bardziej dostępny, niż przed wybuchem II Wojny Światowej. Taka sytuacja ułatwiła młodzieży kończenie szkół i uczelni wyższych w całej Polsce. W mieście powstała prężnie działająca grupa ludzi, patriotów, miłujących przeszłość i zachowanie od zapomnienia pomników wiekowej tradycji. Stąd do dnia dzisiejszego znamy losy naszej miejscowości.

 

 

Dodatkowo budowa zapory wodnej w latach 1936-1949 na granicy Czchowa i Będzieszyny podniosła rangę gminy, jako turystyczno-wypoczynkowej. Zbudowano gospodę przy Jeziorze Czchowskim, domki kempingowe,
ośrodki szkoleniowe; w rynku wybudowany nowy gmach dla siedziby
gminy; działalność rozpoczęły sklepy, utworzono filię szpitala z Brzeska
oraz poszerzono i wyasfaltowano szosy Czchów-Brzesko, Czchów-Nowy Sącz. To wszystko spowodowało, że Czchów po 72 latach ponownie otrzymał prawa miejskie w 2000 roku.

Zdjęcie: Anna Kornaś

 

 

W obecnych czasach, gmina Czchów, to prężnie działający organizm społeczny, w którym rozwija się przemysł, jednocześnie zachowując walory przyrodniczo-kulturowe. Turyści, zachwyceni pięknem otaczającej przyrody, zabytków i atrakcji turystycznych oraz dobrze prosperującą bazą noclegowo-gastronimiczną chętnie do nas wracają, zwłaszcza w okresie letnim.

Zdjęcie: Stanisław Kusiak


 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!


 

Paulina Kumorek-Wiatr


Kalendarz wydarzeń
<< Czerwiec 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930